Графік роботи: четвер   з 08:00 до 19:30
 • пн з 08:00 до 19:30
 • вт з 08:00 до 19:30
 • ср з 08:00 до 19:30
 • чт з 08:00 до 19:30
 • пт з 08:00 до 19:00
 • сб з 09:00 до 16:00
 • нд з 08:00 до 19:00

Рак простати

Рак простати - це злоякісна пухлина, яка розвивається в простаті, маленькій залозі чоловічої репродуктивної системи, відповідальній за виробництво секрету сім'яної рідини.

 Гіперплазія передміхурової залози - це рак чи ні

Досить часто при діагнозі «аденома простати» пацієнти б'ють на сполох, думаючи, що йдеться про рак. Ні, гіперплазія не є раком. Це доброякісний процес, що супроводжується потовщенням стінок і збільшенням розмірів простати за рахунок зростання нормальних клітин. Клінічні прояви аденоми і раку можуть бути схожими, проте підхід до лікування і прогноз абсолютно відрізняються.

Розвиток патології пов'язують із віковими змінами рівня гормонів. Чим старший чоловік, тим, як правило, більш виражені у нього симптоми. Незважаючи на доброякісну природу виникнення, стан потребує контролю та лікування, оскільки в міру свого розвитку він може спричиняти низку серйозних проблем з боку сечовидільної системи, а в деяких випадках - навіть озлоякіснюватися.

Ракова пухлина росте дуже повільно і тривалий час може взагалі не давати про себе знати. З цієї причини в більшості випадків чоловіки звертаються по допомогу фахівця на запущених стадіях захворювання. Труднощі в діагностиці також пов'язані з неспецифічністю клінічної симптоматики. Прояви раку простати характерні і для багатьох інших порушень у роботі сечостатевої системи. Через це проблема не сприймається всерйоз і візит до лікаря нерідко відкладається.

Аденокарцинома простати

Серед усіх злоякісних пухлин простати аденокарцинома посідає чільне перше місце і виявляється в 95% випадків. Пухлина розвивається із залозистих тканин, які виробляють передміхуровий секрет. Вона не має специфічних симптомів навіть на пізніх стадіях свого розвитку. У групі ризику перебувають чоловіки віком від 60 років з обтяженою спадковістю. Мутації в клітинах можуть відбуватися на тлі несприятливих умов навколишнього середовища, тривалого стресу, хронічних захворювань простати тощо.

Стадії раку простати

Фахівці виділяють чотири основні стадії процесу:

 1. На першій стадії пухлина має невеликі розміри й розташовується в межах залози. Її не завжди вдається виявити на УЗД. Характеризується низьким рівнем злоякісності.
 2. Друга стадія характеризується тим, що пухлина поступово збільшується в розмірах, але ще не виходить за межі органу і не поширюється на інші структури. Утворення чітко проглядається на УЗД і добре прощупується під час пальпації.
 3. На третій стадії новоутворення виходить за межі залози та поширюється на прилеглі органи. Найчастіше вражає сім'яні пухирці. Характеризується швидким зростанням.
 4. Четверта стадія: пухлина охоплює дедалі більшу кількість анатомічних структур, включно з м'язами, що відповідають за контроль сечовипускання, стінку таза і пряму кишку. Утворення метастазує в лімфатичні вузли та віддалені органи, зокрема кісткові структури. На цьому етапі захворювання важко піддається лікуванню.

Симптоми та ознаки раку простати

Пухлина росте дуже повільно і тривалий час може взагалі не давати про себе знати. З цієї причини в більшості випадків чоловіки звертаються по допомогу фахівця на запущених стадіях захворювання. Труднощі в діагностиці також пов'язані з неспецифічністю клінічної симптоматики. Прояви раку простати характерні і для багатьох інших порушень у роботі сечостатевої системи. Через це проблема не сприймається всерйоз і візит до лікаря нерідко відкладається.

Перші ознаки раку простати

Перші скарги виникають, коли пухлина збільшується в розмірах і починає здавлювати прилеглі анатомічні структури. Основними симптомами виступають:

 • дизурія (прискорені позиви до сечовипускання, слабкий напір, поява болю і печіння);
 • поява крові в сечі та сім'яній рідині;
 • необхідність у напруженні м'язів живота;
 • відчуття неповного спорожнення сечового міхура;
 • болі в ділянці лобка і промежини;
 • еректильна дисфункція;
 • набряк зовнішніх статевих органів;
 • загальна слабкість і стомлюваність.

Клінічна симптоматика не виникає одномоментно, вона може наростати роками. Окремі ознаки з цього списку не можуть однозначно вказувати на рак, проте їх поява є приводом для звернення до фахівця.

Симптоми раку передміхурової залози за стадіями

У міру прогресування процесу вираженість і різноманітність клінічних симптомів стає все більш помітною. Виділимо основні ознаки, характерні для кожної зі стадій:

 1. На початкових етапах процес, як правило, розвивається безсимптомно. У деяких випадках чоловіки можуть відчувати незначні труднощі під час сечовипускання і дискомфорт у паховій ділянці.
 2. До вищезазначених симптомів приєднується еректильна дисфункція, болі під час еякуляції, переривчасте виділення сечі, сліди крові в урині.
 3. На цьому етапі пухлина проростає в сусідні структури, через що клінічна симптоматика стає більш вираженою. Пацієнти можуть скаржитися на нетримання сечі, болі в попереку і над лобком, відсутність ерекції, набряки, порушення випорожнення тощо.
 4. У запущених випадках приєднується загальна симптоматика. Спостерігається випадіння волосся і ламкість нігтів, блювота, втрата ваги, болі в кістках. Шкіра набуває сіро-землистого відтінку. Присутня загальна слабкість, сонливість і субфебрилітет.

ПСА при раку простати

Простатоспецифічний антиген - це речовина, яка виробляється передміхуровою залозою. Що вищий його рівень, то більший ризик розвитку раку. Разом з тим, збільшення цього показника можуть спричиняти доброякісні утворення, інфекції, запальні процеси, травми.

Підвищення ПСА може відбуватися також на тлі вікових змін, а також після масажу простати або інтенсивних фізичних вправ. З цієї причини, остаточний діагноз не встановлюється на підставі лише результатів тесту. Він тільки вказує на ймовірність розвитку раку. Для більш точної діагностики необхідно провести додаткові дослідження, зокрема, біопсію.

Який рівень ПСА при раку простати

У нормі показники ПСА становлять менше 4 нг/мл. Все що вище, може вказувати на можливу наявність раку. Перевищення позначки в 10 нг/мл належить до категорії високого ризику розвитку злоякісної пухлини.

Рівень ПСА в разі метастазів

За наявності метастазів рівень ПСА зазвичай значно підвищується. Він може досягати 100 нг/мл і більше. Точне значення цього показника може відрізнятися залежно від ступеня метастазування та індивідуальних особливостей пацієнта. При цьому ступінь підвищення ПСА не завжди відповідає ступеню поширення раку або його агресивності. Деякі пацієнти можуть мати високий рівень цього показника, незважаючи на те, що метастази не дуже активні, а в інших він може бути відносно низьким, навіть якщо рак активно прогресує.

Лікування раку передміхурової залози

Тактика лікування багато в чому залежить від стадії, на якій було виявлено пухлину. Найефективнішим методом вважається хірургічне втручання. Залежно від клінічної ситуації, простатектомія може проводитися відкритим і малоінвазивним способом. Як допоміжний метод використовується хіміотерапія і променева терапія. Для уповільнення росту і зменшення розмірів пухлини також призначаються гормональні препарати. 

Рівень ПСА після операції ТУР

Значення ПСА в нормі має прагнути до нуля. Якщо показник перевищує значення в 0,2 нг/мл, це може свідчити про рецидив.

Рак простати: скільки живуть

Захворювання успішно лікується, однак за умови, що було діагностовано на ранній стадії. Чоловіки, які вчасно звернулися до фахівця, мають усі шанси на одужання. Зволікання ускладнює лікування та погіршує прогнози.

При виявленні раку на початковій стадії більш ніж у 90% випадків вдається досягти повного одужання. Для порівняння, на четвертій стадії процесу цей показник становить лише 20%.

Для діагностики та лікування раку простати звертайтеся до клініки «JMC». Висококласні фахівці з багаторічним практичним досвідом - гордість нашого медичного центру. Численні відгуки пацієнтів підтверджують їхню високу компетентність і професіоналізм. Звертаючись до нас, Ви можете розраховувати на точність поставлених діагнозів, ефективні схеми лікування і високий рівень сервісу. Подбайте про своє здоров'я вже зараз і запишіться на прийом до одного з наших фахівців!

Залишити заявку
Заповніть форму і ми детально відповімо на всі Ваші запитання!